Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych

Jak występować publicznie

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci mniej niż 15 minut

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych 

Wiele osób w swojej karierze prędzej czy później będzie musiało stanąć przed większą publiką, aby wygłosić swoją myśl lub zaprezentować produkt. Właściwie już od młodych lat szkolnych jesteśmy uczeni jak prezentować swoje materiały przed publicznością. Dla większości z nas było to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń. Dlaczego? Z obawy o to, że źle wypadniemy, popełnimy błąd i ośmieszymy się przed większym gronem osób. Często pojawiała się wtedy tendencja to jak najszybszego odczytania swoich materiałów i usunięcia się w cień. Sztuka prezentacji — bo tak należy to nazwać — jest jedną z najważniejszych umiejętności każdego lidera, menadżera, czy chociażby skutecznego handlowca. (O zasadach skutecznego handlowca wspominamy również w naszym PODCASCIE). Niektórzy twierdzą, że aby skutecznie wygłaszać prezentacje, trzeba się z tym urodzić. Otóż nie zgadzamy się z tym! Jak z każdą umiejętnością wierzymy, że można jej się nauczyć. Wystarczy poznać odpowiednie techniki prezentacji i przepracować swoje ograniczenia, które stawiamy sobie w głowie przed wystąpieniem publicznym. 

W takim razie jak występować publicznie i szlifować swój warsztat sztuce prezentacji?
Poniżej przedstawiamy 3 zasady skutecznych prezentacji publicznych. 

1. Sztuka wystąpień publicznych – Ucz się od najlepszych! 

Nic w tym dziwnego, że odpowiadając na pytanie “jak występować publicznie” nie moglibyśmy wspomnieć o takich osobach jak np. Steve Jobbs, Winston Churhill, czy bardziej z polskiego podwórka – Tomasz Kammel. Te osoby nie urodziły się z darem braku stresu podczas wystąpień publicznych. Sam Tomasz Kammel wspomina niejednokrotnie, że przed większymi wystąpieniami łapie go trema. Odpowiedni wykorzystana może pomóc w motywacji, aniżeli przeszkodzić. Carmine Gallo w swojej książce pt. “Steve Jobs sztuka prezentacji” próbuje rozgryźć w jaki sposób ten wybitny mówca konstruuje swoje mowy tak aby został wysłuchany i zapamiętany. Jeżeli zatem planujesz poznać techniki prezentacji i osiągnąć mistrzostwo w sztuce wystąpień publicznych rekomendujemy Ci abyś sięgnął po ten tytuł. Jedną z metod Dyrektora Generalnego marki Apple było prowadzenie prezentacji na podobę sztuki teatralnej. Wszystko odbywało na scenie teatralnej, z właściwym oświetleniem, wykorzystaniem rekwizytów, czy podziału prezentacji na 3 akty. Ludzie, którzy gromadzili się na tych prezentacjach, przechodzili swoiste katharsis śmiejąc się i jednocześnie podziwiając nowe wprowadzane technologie. 

Zainwestuj 10 minut i obejrzyj jedno z wystąpień Steva Jobbs’a podczas prezentacji pierwszego Iphone w roku 2007. Pojawiło się tu słynne wtedy stwierdzenie “Apple wymyślił telefon na nowo”

2. Sztuka wystąpień publicznych – Pracuj nad sobą. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nikt nie rodzi się z umiejętnością wygłaszania swoich myśli w sposób rzeczowy i naturalny przed wielką publicznością. Jak podają badania Stanford University, 84% aktorów przed wystąpieniami odczuwa tremę. Według tych samych badań,16% osób kłamie, że nie odczuwa tremy 🙂 Odpowiada za to ciało migdałowate w naszym mózgu, które odpowiada za tzw. centrum bezpieczeństwa. Podczas wystąpienia publicznego ciało migdałowate, nakazuje Ci zejść ze sceny, zaś Ty musisz stanąć wykonać swoje zadanie, co skutkuje np. podwyższonym tętnem, potem, utratą tchu lub skołataniem myśli. Aby sobie pomóc przede wszystkim wykorzystaj Twoją fizjologię, czyli ciało. Weź głęboki spokojny wdech i wydech aby opanować emocje. Popracuj także nad psychologicznym powodem tremy. Uświadom sobie co powoduje Twój strach. Na pewno właściwe przygotowanie do wystąpienia, pomoże Ci zmniejszyć źródło stresu. Ćwicz kiedy tylko możesz i gdzie tylko możesz. Jednym z domowych sposobów oprócz przygotowania się przed lustrem do wystąpienia publicznego jest również metoda na chaos. Polega ona na tym, abyś włączył w domu wszystkie najgłośniejsze sprzęty, takie jak np. telewizor, radio, odkurzacz, czy suszarkę jednocześnie i starał się skupić na trenowaniu swojego przemówienia publicznego. Trenujesz wtedy nie tylko swoje skupienie, ale również tembr głosu, czy jego donośność. Jeżeli taki chaos nie wytrąci Cię z rytmu, to podczas prezentacji również nie będziesz mieć problemu. Spróbuj też zaprosić znajomych aby byli Twoją próbną publicznością i ocenili Twoje przemówienie lub nawet nagraj sam siebie telefonem komórkowym i odtwórz aby wyciągnąć wnioski.  Pamiętaj, że trening wystąpień publicznych jest tak samo ważny jak trening każdej innej czyności. 

Oprócz takich przygotowań jak te opisane wyżej, pracuj również nad swoją spontaniczną komunikatywnością. Jest to jedna z zasad skutecznych handlowców, którą opisujemy również w swojej książce o sprzedaży  “Jak nie wciskać, czyli o relacyjnej sprzedaży w bezpośredni sposób“. Polega ona na tym, abyś wszędzie gdzie jesteś trenował umiejętność improwizacji i podtrzymania rozmowy, np.  trakcie spotkań z ludźmi podczas czekania w kolejce, na stacji benzynowej, czy w windzie. Krótki, rzeczowy i zabawny smalltalk jest idealny do zwiększenia pewności siebie lub krótkiej improwizacji nawet podczas popełnionego błędu podczas wystąpienia publicznego. 

3. Sztuka wystąpień publicznych – Maksimum konkretów, minimum treści. 

Jeżeli nadal zastanawiasz się jak występować publicznie, to ostatnia zasada jest idealna dla Ciebie! Dotyczy ona zarówno treści, które prezentujesz jak i formy w jaki sposób prezentujesz te treści. Większość osób przygotowując się do prezentacji pierwsze co myśli o tym jak opisać wszystko na slajdzie. Jest to największy błąd popełniany np. podczas prezentacji biznesowych. Zapamiętaj, że Twoim zadaniem nie jest czytać ze slajdów, więc nie zamieszczaj na nim przesadnej treści. Twoim główną myślą podczas tworzenia prezentacji powinna być PROSTOTA. Mózg jest z natury bardzo leniwym organem więc nie lubi marnować energii a musi to robić jeżeli Twój slajd składa się z masy treści. Podczas takiej prezentacji, Twoja publiczność słucha Cię jednocześnie czytając więc odbiera bodźce wizualne, a także słuchowe jednocześnie. Badania potwierdzają, że ludzie więcej zapamiętywali z prezentacji w momencie, gdy to o czym wspominał mówca pojawiało się na slajdzie w formie obrazka, grafiki, lub symbolu. Idealnym przykładem znowu będzie tutaj prezentacja Steve Jobbs’a. Podczas prezentowania MacBooka, zaobserwuj jak zbudowane są slajdy za mówcą. Są jasne, przejrzyste i składają się według naszej zasady z MAKSIMUM KONKRETÓW, A MINIMUM TREŚCI. 

Rekomendujemy Ci abyś przy układaniu swojego wystąpienia lub przemowy wziął do ręki kartkę oraz długopis i zrobił to analogowo. Zaprojektuj swoje slajdy na kartce obok tekstu, który zapisałeś. Pamiętaj o zasadzie trzeciej i wykorzystaj minimalistyczne podejście do tematu. Twój tekst powinien być krótki i w przystępnym języku, z wykorzystaniem wielu analogii do życiowych przykładów. Uwierz nam, że nawet w najbardziej specjalistycznej branży jesteśmy w stanie znaleźć wiele analogii, które pomogą Twoim odbiorcą zrozumieć przekaz. 

Podsumowując więc zagadnienie wystąpień publicznych, uważamy że warto skupić się na trzech elementach. Oglądaniu osób, które są mistrzami w sztuce prezentacji i inspirowanie się ich podejściem, pracowaniem nad swoimi umiejętnościami oraz zawężenie tematów do minimalnej liczby treści koniecznych do zrozumienia.  Oczywiście techniki prezentacji są jednymi z elementów, które pomogą Ci poprawić warsztat mówcy, ale nie ma nic cenniejszego jak praca nad swoimi słabościami. Gdybyś jednak nadal zastanawiał się jak sobie pomóc podczas prezentacji. Zgłoś się do nas, a z pewnością Ci pomożemy! 

Ten wpis nie rozwiązał Twojego problemu? Napisz do nas

Jak mamy się do Ciebie zwracać?
Wpisz swój mail abyśmy mogli napisać
Wpisz numer telefonu abyśmy mogli oddzwonić
Opisz wyzwanie, które wspólnie zrealizujemy!

Leave a Comment

0
    0
    Twoje inwestycje
    Twój koszyk jest pusty